Vysoká hladina krevního cukru může mít ovlivnit stav kůže několika způsoby:
-
tělo ztrácí tekutiny tím, že častěji vylučuje moč. Tato ztráta tekutin (dehydratací) může vést k vysušování pokožky
-
diabetes může poškodit nervy, což způsobí menší pocení těla, zvláště dolních končetin a chodidel. Kůže je závislá na potu, který ji dodává vlhkost – ztráta potu může zapříčinit vysušení kůže. Suchá kůže snadno praská, umožňuje vstup bakteriím.
-
diabetes způsobuje poškození krevních cév (zúžení), vedoucí ke špatnému prokrvení. Je-li špatné prokrvení, není poškozená oblast dostatečně zásobena kyslíkem a živinami na to, aby se zahojila.
-
diabetem jsou oslabeny přirozené obranné mechanismy. Bílých krvinek, které bojují s bakteriemi, je méně a pracují pomaleji. Člověk je potom náchylnější k infekci. Poškozená kůže se může snadno infikovat, infekce se rychleji šíří, obtížněji léčí a hojení déle trvá.
-
máte-li často vysoké hladiny krevního cukru, bude vaše kůže pravděpodobně velmi suchá, svědivá, popraskaná nebo můžete mít vyrážky, vředy či jiné kožní změny.
Kožní problémy - Lidé s diabetem jsou náchylní k vzniku mnoha různých kožních změn. Zde uvádíme několik nejčastějších.
Silná kůže - lidí s diabetem dochází často ke ztlušťování kůže se žlutým voskovitým vzhledem. To může snížit pohyblivost kloubů. Zlepšení kontroly hladiny krevního cukru může pomoci, ale není známa žádná léčba ani lék.
Diabetická dermopatie - je nejčastější kožní příznak diabetu. Výsledkem této změny jsou malé okrouhlé barevné skvrny na dolních končetinách. Tyto skvrny jsou častější u starších mužů s diabetem. Není nutná žádná léčba.
Žlutá kůže - nažloutlá kůže, nehtová lůžka prstů na rukou a nohou jsou u lidí s diabetem běžné. Žlutý tón kůže může být výsledkem požívání velkého množství žluté nebo oranžové zeleniny obsahující karoten. Důvod nažloutlého zbarvení nehtů na rukou a nohou není znám. Žádná z uvedených změn nevyžaduje zvláštní léčbu.
Svědivá kůže - může mít několik příčin. Často lze k léčbě použít zvlhčující nebo steroidní krém. Někdy je třeba použít léky.
Kožní infekce - čím vyšší bývají glykémie , tím je vyšší pravděpodobnost, že vzniknou kožní infekce. Kvasinkové infekce se vyskytují na vlhkých místech těla jako jsou ústa, podpaží, podprsí nebo třísla. Bakteriální infekce můhou způsobit kožní změny a zahrnují impetigo, vředy, celulitidu a několik dalších. Plísňové infekce se mohou objevit v tříslech nebo mezi prsty na nohou, na dlaních rukou nebo pod nehty na rukou. Plísňové infekce nejsou u lidí s diabetem častější. Dva základní způsoby pro zabránění vzniku kožních infekcí jsou správná kontrola diabetu a omezení vlhkosti v kožních záhybech.
Jak udržet kůži zdravou?
Svou kůži můžete udržet zdravou následujícím způsobem:
-
Mytí
-
Používejte neutrální mýdla, která nezbaví vaši kůži přirozených olejů a nezpůsobí podráždění. Některá parfémovaná mýdla nebo silně voňavá mýdla mohou na kůži štípat. Vyzkoušejte neutrální čisticí olej nebo krém.
-
Používejte teplou (ne horkou) vodu a omezte používání mýdel jen na ta místa vašeho těla, kde se potíte. Mýdla vždy důkladně opláchněte. Ve vodě se myjte jen 5-10 minut. Koupání ve vaně nebo dlouhé sprchování může vést k vysušení kůže.
-
Odstraňte suchou kůži měkkým ručníkem. Vyvarujte se tření. Vysušte všechny kožní záhyby jako jsou podpažní jamky a podprsí. Vlhkost, teplo a tma v těchto částech těla může vedle vysoké hladiny krevního cukru vést ke vzniku kvasinkové a bakteriální infekce.
-
Zvlhčování
-
Vypijte alespoň osm sklenic vody nebo neslazených tekutin denně, abyste dodali svému tělu nezbytně nutné tekutiny.
-
Používejte na kůži po koupání zvlhčující krém, dokud je kůže vlhká. Nepoužívejte krém na kožní záhyby, jako jsou meziprstí a podprsí.
-
Vyhýbejte se roztokům a krémům, které obsahují barviva, aditiva, vůně a parfémy.
Ochrana kůže proti slunci a větru
-
Používejte krém na ochranu proti slunečnímu záření s SPF (ochranný faktor proti slunečnímu záření)
-
Omezte dobu pobytu na slunci, abyste se vyhnuli spálení od slunce a vysušení kůže. Pamatujte, spálení od slunce může ovlivnit hladinu krevního cukru a rozvrátit tak kompenzaci diabetu!
-
Noste vrstvené oblečení k ochraně proti slunci, chladnému počasí a větru.
Ochrana kůže před poraněním
-
Vymyjte drobné kožní rány mýdlem a vodou.
-
Kryjte nepřilnavým sterilním obvazem
-
Nepoužívejte Betadine, jód ani prostředky obsahující alkohol nebo peroxid.
-
Nepoužívejte látku ani náplasti přímo na kůži. Kůže se může poškodit při jejich odstraňování.
-
Nepropichujte puchýř, je to přírodní ochranný sterilní kryt. Pokud se otevře, pečujte o něj, jako o jakékoliv jiné poškození kůže.
-
Zkontrolujte poraněnou oblast každý den, abyste měli jistotu, že se hojí.
Péče o nohy
Péče o kůži na nohou je velmi důležitá. Kožní problémy v této oblasti mohou být snadno přehlédnuty. Noste uzavřenou obuv. Obuv s otevřeným palcem nebo patou může být příčinou vysychání a praskání kůže. Nepoužívejte komerčně vyráběné prostředky na kuří oka a mozoly, protože ty mohou způsobit chemické popálení. Nepoužívejte pemzu na nohy. Může to způsobit problémy, zvláště, když nemáte žádnou citlivost v nohou.
Zavolejte svého lékaře ihned, pokud se vyskytne
-
velmi suchá, svědivá, popraskaná kůže
-
červená, oteklá kůže, teplá nebo horká, s hnisavou nebo páchnoucí sekrecí
-
poranění nebo škrábnutí, které se nehojí