Snížení výskytu komplikací
Chronické specifické komplikace cukrovky vznikají jako důsledek po léta zvýšené hladiny krevního cukru. Naproti tomu nespecifické komplikace jsou vyvolány zrychlenou aterosklerózou. Komplikací diabetu je mnoho a jsou různorodé. Mnohé z těchto komplikací lze omezit nebo jim zabránit úplně dodržováním určitých pravidel.
Většina komplikací spadá do následujících kategorií:
- KARDIOVASKULÁRNÍ ONEMOCNĚNÍ
- ZRYCHLENÁ ATEROSKLERÓZA
- KOŽNÍ PROBLÉMY A PÉČE O KŮŽI
- ONEMOCNĚNÍ LEDVIN
- ONEMOCNĚNÍ DÁSNÍ A INFEKCE
- POŠKOZENÍ NERVŮ
- VYSOKÝ KREVNÍ TLAK
- DIABETICKÁ NOHA A AMPUTACE
- OČNÍ POSTIŽENÍ
- MOZKOVÁ MRTVICE
Kardiovaskulární onemocnění
Diabetes může poškodit velké cévy (nazývané artérie), které zásobují srdce a všechny ostatní části těla krví. V poškozených úsecích cév se ukládá cholesterol z krve. Za určitou dobu se tak velké cévy ucpou. Srdce pak musí pracovat mnohem víc, aby přečerpalo dostatečné množství krve zúženými cévami. To může vést k srdečnímu infarktu, mozkové mrtvici, vysokému krevnímu tlaku a zhoršenému krevnímu oběhu v pažích, nohách nebo hlavě.
Poškození srdce a cév tímto způsobem se děje i u lidí, kteří nemají diabetes. Ale tyto potíže se u diabetiků vyskytují třikrát častěji a v mladším věku.
Příznaky kardiovaskulárních nemocí
Následující příznaky mohou poukazovat na poškození srdce a cév:
- točení hlavy
- bolest nebo tlak na hrudi
- pomalé hojení ran nebo otlaků
- necitlivost nebo slabost ruky nebo nohy
- křeče v nohách (mohou ustoupit v klidu)
- otoky kolem kotníků
- dušnost
- nepravidelný puls
POZNÁMKA: Tyto příznaky mohou být způsobené i jinými nemocemi kromě poškození cév.
Příčiny kardiovaskulárních onemocnění
Možnými příčinami mohu být:
- Krevní tuky (zejména cholesterol, LDL cholesterol a triglyceridy) jsou obvykle při vysokých hladinách krevního cukru zvýšené, což zvyšuje riziko poškození cév a srdečního infarktu.
- Vysoký krevní tlak (častější je u lidí s diabetem) také způsobuje poškození cév.
- Kouření může způsobit zúžení cév, když vdechujete – což je překážkou proudění krve. Nikotin zvyšuje srdeční práci, způsobuje jeho rychlejší činnost a vyžaduje víc kyslíku.
Prevence kardiovaskulárních onemocnění
Navštěvujte svého lékaře a diabetologickou sestru každé 3-4 měsíce, abyste měli pravidelně kontrolovaný diabetes a ostatní zdravotní problémy. Řekněte svému lékaři o všech svých potížích jako např. dušnosti, bolesti na hrudi, točení hlavy, atd. Požádejte jej o KG (elektrokardiogram) jednou ročně k sledování nemocí srdce.
Prodiskutujte se svým lékařem nebo diabetologickou sestrou způsoby jak:
- snížit hladinu krevního cukru (<7,8 mmol/l) a hemoglobin A1c (<8%) na normální hodnoty
- snížit krevní tlak, je-li vysoký, na přijatelné hodnoty pod 130/85 mm Hg
- snížit hladinu tuků v krvi (cholesterolu, LDL, triglyceridů) na normální hodnoty dietou, cvičením anebo vhodnými léky (statiny jsou účinnými léky pomáhajícími snížit hladinu krevních tuků u diabetiků)
- cholesterol < 4,8 mmol/l
- low-density lipoproteiny < 3,3 mmol/l
- triglyceridy < 3,5 mmol/l
- přestat kouřit
- denně cvičit
- naučit se zvládat stres v denním životě
- zhubnout a udržet hmotnost na požadované úrovni
Vysoká hladina krevního cukru může mít ovlivnit stav kůže několika způsoby:
- tělo ztrácí tekutiny tím, že častěji vylučuje moč. Tato ztráta tekutin (dehydratací) může vést k vysušování pokožky
- diabetes může poškodit nervy, což způsobí menší pocení těla, zvláště dolních končetin a chodidel. Kůže je závislá na potu, který ji dodává vlhkost – ztráta potu může zapříčinit vysušení kůže. Suchá kůže snadno praská, umožňuje vstup bakteriím.
- diabetes způsobuje poškození krevních cév (zúžení), vedoucí ke špatnému prokrvení. Je-li špatné prokrvení, není poškozená oblast dostatečně zásobena kyslíkem a živinami na to, aby se zahojila.
- diabetem jsou oslabeny přirozené obranné mechanismy. Bílých krvinek, které bojují s bakteriemi, je méně a pracují pomaleji. Člověk je potom náchylnější k infekci. Poškozená kůže se může snadno infikovat, infekce se rychleji šíří, obtížněji léčí a hojení déle trvá.
- máte-li často vysoké hladiny krevního cukru, bude vaše kůže pravděpodobně velmi suchá, svědivá, popraskaná nebo můžete mít vyrážky, vředy či jiné kožní změny.
Kožní problémy - Lidé s diabetem jsou náchylní k vzniku mnoha různých kožních změn. Zde uvádíme několik nejčastějších.
Silná kůže - lidí s diabetem dochází často ke ztlušťování kůže se žlutým voskovitým vzhledem. To může snížit pohyblivost kloubů. Zlepšení kontroly hladiny krevního cukru může pomoci, ale není známa žádná léčba ani lék.
Diabetická dermopatie - je nejčastější kožní příznak diabetu. Výsledkem této změny jsou malé okrouhlé barevné skvrny na dolních končetinách. Tyto skvrny jsou častější u starších mužů s diabetem. Není nutná žádná léčba.
Žlutá kůže - nažloutlá kůže, nehtová lůžka prstů na rukou a nohou jsou u lidí s diabetem běžné. Žlutý tón kůže může být výsledkem požívání velkého množství žluté nebo oranžové zeleniny obsahující karoten. Důvod nažloutlého zbarvení nehtů na rukou a nohou není znám. Žádná z uvedených změn nevyžaduje zvláštní léčbu.
Svědivá kůže - může mít několik příčin. Často lze k léčbě použít zvlhčující nebo steroidní krém. Někdy je třeba použít léky.
Kožní infekce - čím vyšší bývají glykémie , tím je vyšší pravděpodobnost, že vzniknou kožní infekce. Kvasinkové infekce se vyskytují na vlhkých místech těla jako jsou ústa, podpaží, podprsí nebo třísla. Bakteriální infekce můhou způsobit kožní změny a zahrnují impetigo, vředy, celulitidu a několik dalších. Plísňové infekce se mohou objevit v tříslech nebo mezi prsty na nohou, na dlaních rukou nebo pod nehty na rukou. Plísňové infekce nejsou u lidí s diabetem častější. Dva základní způsoby pro zabránění vzniku kožních infekcí jsou správná kontrola diabetu a omezení vlhkosti v kožních záhybech.
Jak udržet kůži zdravou?
Svou kůži můžete udržet zdravou následujícím způsobem:
- Mytí
- Používejte neutrální mýdla, která nezbaví vaši kůži přirozených olejů a nezpůsobí podráždění. Některá parfémovaná mýdla nebo silně voňavá mýdla mohou na kůži štípat. Vyzkoušejte neutrální čisticí olej nebo krém.
- Používejte teplou (ne horkou) vodu a omezte používání mýdel jen na ta místa vašeho těla, kde se potíte. Mýdla vždy důkladně opláchněte. Ve vodě se myjte jen 5-10 minut. Koupání ve vaně nebo dlouhé sprchování může vést k vysušení kůže.
- Odstraňte suchou kůži měkkým ručníkem. Vyvarujte se tření. Vysušte všechny kožní záhyby jako jsou podpažní jamky a podprsí. Vlhkost, teplo a tma v těchto částech těla může vedle vysoké hladiny krevního cukru vést ke vzniku kvasinkové a bakteriální infekce.
- Zvlhčování
- Vypijte alespoň osm sklenic vody nebo neslazených tekutin denně, abyste dodali svému tělu nezbytně nutné tekutiny.
- Používejte na kůži po koupání zvlhčující krém, dokud je kůže vlhká. Nepoužívejte krém na kožní záhyby, jako jsou meziprstí a podprsí.
- Vyhýbejte se roztokům a krémům, které obsahují barviva, aditiva, vůně a parfémy.
Ochrana kůže proti slunci a větru
- Používejte krém na ochranu proti slunečnímu záření s SPF (ochranný faktor proti slunečnímu záření)
- Omezte dobu pobytu na slunci, abyste se vyhnuli spálení od slunce a vysušení kůže. Pamatujte, spálení od slunce může ovlivnit hladinu krevního cukru a rozvrátit tak kompenzaci diabetu!
- Noste vrstvené oblečení k ochraně proti slunci, chladnému počasí a větru.
Ochrana kůže před poraněním
- Vymyjte drobné kožní rány mýdlem a vodou.
- Kryjte nepřilnavým sterilním obvazem
- Nepoužívejte Betadine, jód ani prostředky obsahující alkohol nebo peroxid.
- Nepoužívejte látku ani náplasti přímo na kůži. Kůže se může poškodit při jejich odstraňování.
- Nepropichujte puchýř, je to přírodní ochranný sterilní kryt. Pokud se otevře, pečujte o něj, jako o jakékoliv jiné poškození kůže.
- Zkontrolujte poraněnou oblast každý den, abyste měli jistotu, že se hojí.
Péče o nohy
Péče o kůži na nohou je velmi důležitá. Kožní problémy v této oblasti mohou být snadno přehlédnuty. Noste uzavřenou obuv. Obuv s otevřeným palcem nebo patou může být příčinou vysychání a praskání kůže. Nepoužívejte komerčně vyráběné prostředky na kuří oka a mozoly, protože ty mohou způsobit chemické popálení. Nepoužívejte pemzu na nohy. Může to způsobit problémy, zvláště, když nemáte žádnou citlivost v nohou.
Zavolejte svého lékaře ihned, pokud se vyskytne
- velmi suchá, svědivá, popraskaná kůže
- červená, oteklá kůže, teplá nebo horká, s hnisavou nebo páchnoucí sekrecí
- poranění nebo škrábnutí, které se nehojí
Onemocnění ledvin (diabetická nefropatie)
Postižení ledvin diabetiků (diabetická nefropatie) je chronickou postupně se zhoršující komplikací, která může vést až k selhání ledvin. Tato komplikace postihuje 35 - 40 % diabetiků 1. typu a až 20 % diabetiků 2. typu. Poruchy ledvin se u diabetiků 1. typu zřídka objeví před 10. rokem trvání nemoci, ale výskyt se zvyšuje po 13 až 20 letech trvání diabetu. U pacientů s diabetem 2. typu se nedá přesně určit doba trvání nemoci, je známa pouze doba od stanovení diagnózy (tato se nekryje s délkou trvání diabetu, který může probíhat až 10 let nerozpoznán), proto v době záchytu je již poškození ledvin často přítomné.
Díky moderní diagnostice a pomocí včasné léčby se daří oddálit projevy poškození ledvin.
Nemoci ledvin u diabetiků, zejména v začátku svého vývoje, nemají příznaky! Běžně se však diagnostikuje u těchto pacientů vysoký krevní tlak, v pozdějších stádiích bílkovina v moči, v konečných fázích těžké příznaky při selhání ledvin, které (neléčené) končí smrtí.
Pro včasné odhalení postižení ledvin je nezvytné opakovaně několikrát ročně vyšetřit výskyt bílkoviny v moči buď močovými papírky doma nebo vyšetřením moči v laboratoři. Současně je nutné opakovaně vyšetřovat ledvinné funkce (krevní rozbor v laboratoři).
Poškození ledvin má často za následek zhoršování postižení očí, nervů a nemocí srdce a cév.
Nejlepší prevencí je důsledná kompenzace cukrovky. Odborníci opakovaně prokázali, že výrazné zlepšení funkce ledvin u diabetiků 1. typu zajišťuje podávání inzulínu inzulínovou pumpou. Další nutnou podmínkou je léčba ev. vysokého krevního tlaku a nemocí srdce a cév.
Léčba patří do rukou diabetologa a dalších specialistů (léky, dieta).
V konečném stadiu ledvinného selhání je plně na místě zařazení pacienta do dialyzačního programu (umělá ledvina) a ev. transplantace ledvin (často kombinovaná s transplantací slinivky břišní).
Onemocnění dásní a infekce
Diabetici jsou více než dvakrát náchylnější k rozvoji onemocnění dásní. Jak onemocnění tak infekce dásní jsou typickými komplikacemi diabetu. Vyplatí se chodit na pravidelné zubní prohlídky a pečlivě pečovat o dásně i doma.
Typy potíží
Kandidóza je kvasinková infekce dutiny ústní, která se projevuje bílými skrnami na jazyku. Může být bolestivá, způsobovat pocit pálení v ústech. Bývá často zapříčiněna zvýšeným množstvím cukru ve slinách. Léčba zahrnuje například výplachy, masti, pastilky nebo pilulky.
Syndrom suchých úst ( xerostomie) vzniká z nedostatku slin. Způsobuje obtíže při mluvení, má na svědomí nepříjemnou chuť v ústech, zápach z úst a větší náklonnost k vzniku zubního kazu. Léčí se fluoridovými gely nebo výplachy na předpis, případně umělými slinami. Můžete také zkusit žvýkačky či bonbony bez cukru. Pomůže také napít se vody.
Příčiny onemocnění dásní
- Vysoká hladina krevního cukru ovlivňuje malé krevní cévy dásní a snižuje prokrvení dásní. Ty pak mají sklon k infekcím a pomalému hojení.
- V důsledku špatně fungujících bílých krvinek mají diabetici potíže s obranyschopností před infekcemi v dutině ústní.
- Diabetes může vést k nemoci zvané syndrom suchých úst, která je způsobena sníženou tvorbou slin a může vést k rozvoji infekcí a zvýšené kazivosti zubů.
- Vyšší hladina krevního cukru ve slinách může podporovat růst škodlivých baktérií.
Prevence onemocnění dásní
Onemocnění dásní lze předejít. Stačí udržovat dásně zdravé zabraňováním růstu plaku a zubního kamene (abnormální pevné hmoty) v ústech.
Co udělat pro zdravé dásně:
- čistěte si zuby po každém jídle
- čistěte si zuby, dásně j jazyk
- denně čistěte mezizubní prostory nití nebo mezizubním kartáčkem
- nechte si zuby každých šest měsíců důkladně prohlédnout a vyčistit
- řekněte svému zubaři, že máte diabetes
- vyhýbejte se jídlům s vysokou koncentrací cukru
- nekuřte
- dbejte na dobrou kompenzaci diabetu
Léčba onemocnění dásní
Léčba onemocnění dásní většinou vyžaduje pouze běžné odborné vyčištění zubů každého půl roku. Pokud je nános plaku závažnější, je potřeba odstranit zubní kámen.
Kdy se obrátit na zubaře
Obraťte se na svého zubního lékaře, pokud si všimnete:
- krvácení z dásní při jídle nebo při čištění zubů
- bolesti zubů při jídle nebo pití teplého či studeného
- uvolněného zubu, otlaku nebo povlaku či vředu v dutině ústní
- špatně padnoucí zubní protézy
Jak pečovat o zuby a dásně
- choďte každých šest měsíců k zubnímu lékaři
- používejte měkký nylonový zubní kartáček se zaoblenými konci štětin
- čistěte místa, kde se zuby dotýkají dásní
- čistěte zevní povrch zubů krátkými tahy dopředu a dozadu. Stejně vyčistěte vnitřní stranu zubů a kousací plochy
- vyčistěte horní stranu jazyka
- mezizubní prostory denně vyčistěte dentální nití
- vyhýbejte se jídlům s vysoce koncentrovaným cukrem
- denně pečujte o protézy, máte li je
- udržujte dobrou kompenzaci diabetu
- nekuřte
Poškození nervů (diabetická neuropatie)
Jde o nezánětlivé poškození struktury a funkce periferních nervů (poruchy citlivosti, pohyblivosti, poruchy řízení vnitřních orgánů).
Výskyt stoupá s věkem a především s délkou trvání cukrovky. Prakticky každý diabetik s více než desetiletým trváním nemoci má méně či více významné známky nervového poškození.
Nejvýznamnější příčinou poškození nervů je dlouhodobá hyperglykémie.
V důsledku cukrovky mohou být postiženy prakticky jakékoliv periferní nervy. Nejčastější formou je postižení nervů vedoucích smyslové pocity a bolest, typicky na dolních a později i horních končetinách.
K typickým příznakům patří:
- nepříjemné pocity chvění, pálení, mravenčení, pocit studených nohou a někdy až výrazné šlehavé bolesti končetin
- snížená citlivost na zevní smyslové podněty a v závažných případech až necitlivost končetin (poruchy vnímání dotyku, tlaku, bolesti a tepla)
- poruchy svalové souhry, oslabení svalů, snížení výbavnosti reflexů, poruchy hybnosti a nejistota při chůzi
- postižení srdce a cév (srdeční frekvence a krevního tlaku)
- poruchy vyprazdňování žaludku, občasné průjmy či zácpa
- sexuální poruchy
- poruchy vyprazdňování močového měchýře
- suchost kůže či záchvatovitého pocení horní poloviny těla po jídle, …
Přítomnost diabetické neuropatie lze zjistit jen podrobným neurologickým vyšetřením.
V léčbě opět zaujímá nejdůležitější místo dobrá kompenzace diabetu a v případě bolestí je indikována léčba inzulínem, konkrétně intenzifikovaným inzulínovým režimem, s výhodou i využití inzulínové pumpy. Ostatní léčebné prostředky jsou buď ve stádiu vývoje či výsledky nejsou jednoznačně přesvědčivé.
Jedinou účinnou prevencí vzniku jakékoliv formy diabetické neuropatie je pouze důsledná a těsná kompenzace diabetu.
Vysoký krevní tlak
Vysoký krevní tlak neboli hypertenze znamená, že krev tlačí na cévní stěnu artérií větší než obvyklou silou. Vysoký krevní tlak se nemusí projevovat žádnými potížemi a může způsobit :
- kardiovaskulární onemocnění - jste-li diabetik a máte vysoký krevní tlak, riziko srdečního onemocnění se zdvojnásobí
- poškození ledvin - diabetes může vést k poškození ledvin. Vysoký krevní tlak poškození ledvin urychluje.
- očním komplikace - diabetici s vysokým krevním tlakem mají vyšší riziko rozvoje očních komplikací neboli retinopatie.
- mozkovou mrtvici - diabetici mají dvojnásobné riziko rozvoje mozkové mrtvice. Lidé s vysokým krevním tlakem mají šestinásobné riziko mozkové mrtvice. Diabetici s vysokým krevním tlakem mají velmi vysoké riziko mozkové mrtvice.
Rizikové faktory vysokého krevního tlaku
35 a 75% všech diabetických komplikací je způsobeno vysokým krevním tlakem.
- Věk. Čím je člověk starší, tím vyšší je pravděpodobnost, že má vysoký krevní tlak. Pohlaví. V mladším a středním věku má vysoký krevní tlak více mužů než žen. Ale po menopauze má vysoký krevní tlak větší procento žen než mužů ve stejném věku.
- Nadváha. Nadváha zvyšuje riziko rozvoje vysokého krevního tlaku dva až šestkrát. 90% lidí s diabetem 2. typu má nadváhu.
- Dědičnost. V některých rodinách je výskyt vysokého krevního tlaku vyšší než v jiných. Pokud vaši rodiče či prarodiče mají či měli vysoký krevní tlak, máte vyšší riziko.
- Léky. Některé volně prodejné léky mohou zvyšovat krevní tlak, například ibuprofen, léky na nachlazení, léky na potlačení chuti k jídlu a některé léky k léčbě deprese.
Zjištění vysokého krevního tlaku
Jelikož vysoký krevní tlak nemusí způsobovat žádné potíže, jediným způsobem jak jej zjistit je nechat si krevní tlak měřit. Měření krevního tlaku je rychlým, snadným a nebolestivým výkonem. Krevní tlak se považuje za normální, je-li pod 140/90, ještě lepší je však hodnota pod 135/85.
Prevence vysokého krevního tlaku
Vysoký krevní tlak nelze vyléčit, a přestože jej lze obvykle dobře léčit, je mnohem lepší, když vůbec nevznikne. Riziko rozvoje vysokého krevního tlaku můžete snížit :
- udržováním zdravé tělesné hmotnosti - jak se vaše tělesná hmotnost zvyšuje, zvyšuje se i krevní tlak. Máte-li nadváhu, představuje to pro vás dvou až šestinásobné riziko rozvoje vysokého krevního tlaku.
- fyzickou aktivitou - lidé, kteří jsou fyzicky aktivní, mají o 20 až 50 procent nižší riziko rozvoje vysokého krevního tlaku než lidé, kteří nejsou aktivní. Aerobní cvičení jako například chůze, běh, jízda na kole a plavání jsou nejlepší.
- vybírejte si potraviny s nízkým obsahem soli - snížení příjmu soli brání vzestupu krevního tlaku. Nikdo by neměl požívat víc než 6 gramů soli za dne, což odpovídá přibližně 2,400 miligramům sodíku nebo 1 čajové lžičce kuchyňské soli.
- pijte alkohol s mírou nebo vůbec ne - pití příliš velkého množství alkoholu může vést k vysokému krevnímu tlaku. Nejlepší je nevypít víc než dvě jednotky alkoholického nápoje za den.
Léčba vysokého krevního tlaku
Pokud vám byla stanovena diagnóza vysokého krevního tlaku, zahrnuje vaše léčba to, co je uvedeno v odstavci prevence. Musíte zhubnout, pokud je potřeba, cvičit, jíst zdravou dietu s nízkým obsahem soli a tuku a vyhýbat se alkoholu.
Váš lékař vám může předepsat léky na snížení krevního tlaku. Typ a množství léků záleží na konkrétní situaci.
Diabetická noha
Jde o postižení nohy diabetika směrem dolů od kotníku, nejčastěji s vředy či těžšími deformitami. Závažnými následky jsou gangrény (odumření tkáně) a popř. i nutnost amputace končetiny.
Touto komplikací trpí asi 15 – 25 % diabetiků.
Rizikovými jsou:
- poškození nervů
- ateroskleróza
- infekce
Mezi nejčastější vlastní vyvolávající příčiny patří :
- nesprávně zvolená obuv s následnými otlaky (úzké, špičaté či malé boty)
- popáleniny (koupel v horké vodě, horký písek na pláži, horký asfalt chodníků, termofory)
- drobné úrazy a otlaky (cizí těleso v obuvi, ukopnutí atd.)
- kožní zatvrdliny, puchýře
- plísňové infekce, pukliny a infekce lůžka nehtového.
Postižená noha má sníženou citlivost, je teplá nebo studená, komplikuje se vředem, postižením kloubu, otokem, nejsou hmatné periferní pulzace tepen, …
Léčba patří do rukou diabetologa. Často pacienti navštěvují specializované, tzv. podologické poradny. K léčebným opatřením patří odlehčení končetiny (které se nejspíše zajistí při hospitalizaci, pacient zachovává klid na lůžku či jezdí na vozíku, popř. chodí o berlích, alternativou jsou sádrové fixace či odlehčovací ortézy („poloboty“), které snižují našlapování na postižené místo na plosce nohy), rovněž je nezbytně nutná co možná nejlepší kompenzace diabetu, léčba antibiotiky. K tomu často přistupují chirurgické zákroky na tepnách končetin (hlavně dolních) a dále je možné použít léky s cévy rozšiřujícím účinkem.
Význam prevence je nesmírný – je nutné velmi intenzívně poučovat diabetiky o péči o nohy (odstraňování „nášlapků“, promazávání mastným krémem, každodenní kontrola nohou, nechodit naboso, pozor na teplotu vody, horký písek atd.), poučovat je o výběru vhodné obuvi (popř. je možná speciální obuv pro diabetiky). Každý pacient by měl mít alespoň jednou ročně prohlédnuty nohy v ordinaci lékaře.
Oční postižení (diabetická retinopatie)
Po více než třiceti letech trvání cukrovky se poškození oční sítnice vyskytuje až u 90 % diabetiků. Z toho asi polovina nemocných má takové postižení sítnice, které vede ke slepotě.
Vznik a vývoj retinopatie závisí na délce trvání cukrovky, její správné léčbě, hodnotách krevního tlaku a koncentraci tuků v krvi. Hyperglykémie vede k přetížení oka. Dlouhodobá hyperglykémie vede především k poruše prokrvení oka (ve smyslu zvýšeného průtoku krve a zvýšenému průniku krevních bílkovin a tuků do sítnice). Typické jsou změny na tzv. očním pozadí při vyšetření u očního lékaře.
Diagnostiku provádí oční lékař. Vyšetření očním lékařem musí podstoupit každý nemocný s nově zjištěnou cukrovkou, při negativním nálezu se vyšetření opakuje každoročně, při patologickém nálezu se opakuje po šesti měsících a častěji. Cílem je zachycení počátečních projevů poškození oka, sledování vývoje onemocnění a včasné zasáhnutí vhodnými léčebnými metodami.
Základním léčebným opatřením je ovlivnění rizikových faktorů, tj. dosažení dobré kompenzace cukrovky, krevního tlaku, zákaz kouření, úprava krevních tuků. Specializovaná léčba patří do rukou očního lékaře.
Diabetická retinopatie je nejčastější formou diabetického poškození oka, avšak oko může být u diabetiků postiženo i jiným způsobem. Dříve a častěji se objevuje zelený zákal, šedý zákal, poruchy hlavových nervů, …
Mozková mrtvice
Mozková mrtvice je způsobena nedostatečným krevním zásobením určité části mozku. Způsobuje jí ucpání cévy v mozku nebo cévy vedoucí do mozku. Když se přeruší krevní zásobení, vznikne dysfunkce této části mozku.
Diabetes zvyšuje riziko
Lidé s diabetem (1. nebo 2. typu) mají třikrát větší pravděpodobnost postižení mozkovou mrtvicí než zbytek populace.
Lidé s diabetem také mají tendenci mít:
- těžší postižení po mrtvici
- častější nebo opakované mrtvice
- vyšší riziko smrti po mrtvici
Varovné příznaky mozkové mrtvice
- náhlá slabost nebo necitlivost obličeje, ruky nebo nohy na jedné straně těla
- náhlé ztemnění nebo ztráta zraku, zejména v jednom oku
- ztráta řeči nebo potíže s mluvením nebo porozumění řeči
- nevysvětlitelné točení hlavy, nejistota při chůzi, náhlé pády zejména při přítomnosti některého z výše uvedených faktorů
- náhlá, krutá bolest hlavy bez zjevné příčiny
Rizikové faktory mozkové mrtvice u lidí s diabetem
Rizikové faktory, které nelze změnit jsou:
- Věk. Téměř 75% všech mozkových mrtvic se vyskytuje ve věku nad 65 let.
- Pohlaví. Ženy s diabetem mají vyšší riziko než muži s diabetem.
Rizikové faktory mozkové mrtvice u lidí s diabetem, které lze ovlivnit jsou:
- Hypertenze. Také nazývaná vysoký krevní tlak, hypertenze je významným rizikovým faktorem mozkové mrtvice, ale polovina lidí, kteří vysoký krevní tlak mají o tom vůbec nevědí.Lidé s diabetem mají o 40% větší pravděpodobnost vzniku hypertenze.
- Zvýšená hladina tuků v krvi. Vysoká hladina tuků v krvi (také nazývaných lipidy) může vést k ateroskleróze, která vede k mozkové mrtvici.
- Srdeční onemocnění jako například srdeční infarkt, srdeční selhání a revmatické postižení srdce může vést k zvýšenému riziku mozkové mrtvice.
- Tabák. Pokud kouříte, máte o 40% větší riziko postižení mozkovou mrtvicí, jste-li muž, a o 60% větší riziko postižení mozkovou mrtvicí, jste-li žena. Ženy, které kouří a užívají antikoncepční tablety mají 22 násobně větší riziko, že budou postiženy mozkovou mrtvicí.
- Alkohol. Vysoký příjem alkoholu je spojován s mozkovou mrtvicí.
- Drogy. Drogy jako LSD, kokain a amfetaminy mohou zvýšit krevní tlak a způsobit mozkovou mrtvici.
Příčiny mozkové mrtvice
- Ateroskleróza je způsobena uloženými tukovými nánosy nazývanými pláty na cévních stěnách. Je nejčastější příčinou ucpání artérie a vyskytuje se častěji, postupuje rychleji a projevuje se v mladším věku u lidí s diabetem. Rizikové faktory, které mohou vést k ateroskleróze jsou hypertenze, zvýšená hladina krevních tuků a kouření.
- Kardioembolizace se může vyskytnout, když se krevní sraženina uvolní z jednoho ze srdečních oddílů a vplave do jedné z mozkových artérií.
- Hematologické nemoci znamenají poruchu krve, jako například abnormální shlukování krevních buněk, srážlivost a viskozita. Hematologické abnormality se vyskytují nejčastěji u lidí s diabetickým onemocněním ledvin (nefropatií).
Léčba vedoucí ke snížení rizika mozkové mrtvice
Jsou k dispozici tři typy léčby ke snížení rizika mozkové mrtvice.
- Léky zabraňující shlukování krevních destiček a tvorbě sraženiny. Na léčbu se zeptejte svého lékaře.
- Antikoagulancia nebo léky na “ředění krve” se obvykle používají u pacientů, u nichž mozková mrtvice byla způsobena kardioembolizací nebo u pacientů, kteří neodpovídají na léčbu ostatními léky.
- Chirurgická léčba. Karotická endarterektomie je chirurgickým výkonem, které léčí zúžení karotických tepen na krku způsobených aterosklerózou. Karotická artérie se otevře a usazený nános nazývaný aterosklerotický plát se artérie vyjme.
Co můžete udělat
- vědět, že při výskytu varovných příznaků je potřebné zahájit neodkladnou léčbu
- věnujte pozornost ovlivnitelným rizikovým faktorům
- vyvarujte se kouření, alkoholu a ilegálním drogám
- požádejte svého doktora o léky, které snižují riziko mozkové mrtvice
- docházejte na pravidelné kontroly u svého lékaře
Zrychlená ateroskleróza
Projevy aterosklerotického postižení tepen se u diabetiků vyskytují 2 - 4x častěji, než u nediabetiků. Ženy jsou postiženy stejně často jako muži.
Příčina urychlené aterosklerózy u diabetiků není dosud plně objasněná.
O závažnosti problému aterosklerózy u diabetiků svědčí skutečnost, že až 75 % nemocných s diabetes mellitus umírá na komplikace nemocí srdce a cév, zvl. cév, které zásobují krví srdce a mozek.
Zrychlená ateroskleróza vede k:
- ischemické chorobě tepen dolních končetin
- ischemické chorobě srdeční vč. srdeční mrtvice (infarkt myokardu)
- ischemické chorobě mozkových tepen (vč. mozkové mrtvice)
- poruše prokrvení ledvin, nervů, ...
Pro pacienty s cukrovkou je typické, že ani závažné poškození věnčitých tepen (tepny zásobující krví srdce) nevede k výraznějším potížím (bolesti na hrudi). To je způsobené poruchami nervů u diabetiků se snížením vnímání bolesti. Kvůli diabetické neuropatii diabetik necítí bolest na hrudi, i když u něj probíhá infarkt myokardu! (hovoří se o tzv. němé ischémii).
Po ischemické chorobě srdeční jsou druhou nejčasnější příčinou smrti cévní příhody mozkové. U osob s diabetes mellitus je jejich výskyt trojnásobný proti nediabetické populaci.
Podle současných doporučení by neměl krevní tlak diabetika překročit hodnotu 130/80 mmHg. Této hodnoty však v ČR (podle průzkumu z r. 2006) dosahuje jen necelých 5 % diabetiků!
Ischemická choroba tepen dolních končetin (ICHDK) má u pacientů s diabetem vysoký výskyt. Typické je zejména postižení bércových tepen. ICHDK u diabetiků se často projeví poškozením nohou (diabetická noha).