Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
hamburger overlay

Stravování se mimo domov

Jíst zdravou a vyváženou stravu je ústřední součástí léčby diabetu. V domácích podmínkách se vám pravděpodobně daří dietu zvládat velmi úspěšně. Ale co se stane, když se stravujete mimo domov? V restauracích nabízená jídla s vysokým obsahem tuků mohou být pro váš dietní režim problematická. A co se stane, když se potřebujete najíst ve spěchu a potřebujete rychlé občerstvení? Je tak snadné sníst jídlo, které pro vás není vhodné, například porci hranolků. Ale existuje spousta způsobů, jak dobře zvolit i v těchto situacích a dodržet dietní plán s nízkým obsahem tuků. O tomto všem pojednává tento oddíl.

Vaše dieta

Lidem s diabetem se doporučuje jíst potraviny s nízkým obsahem tuku, nízkým obsahem nasycených mastných kyselin, nízkým obsahem cholesterolu a s omezením živočišných bílkovin (masa). Měli byste jíst hodně ovoce, zeleniny a cereálií. To znamená dávat pozor na množství snězeného sýru, sladkostí, pokrmů rychlého občerstvení a celé řady jiných jídel. Je to těžký úkol! Každý, kdo má dodržovat dietu, ji z času na čas poruší a nevadí to. Klíčové je to, abyste se k ní co nejdříve vrátili, “oprášili se” a začali znova. Naučíte-li se jak vyvážit jídla s vysokým obsahem tuku s jídly s nízkým obsahem tuku, občas si můžete dopřát něco nedietního. To, že sníte něco co byste neměli neznamená, že jste selhali. Nenechte se tím znechutit. Prostě se vraťte zpět ke zdravé výživě co možná nejdřív a pokračujte v ní. 

Obecné rady týkající se jídla v restauracích
(Nebo-li jak úspěšně najít cestu z bludiště jídel s vysokým obsahem tuku, která jsou pro vás nevhodná a jsou na jídelním lístku prakticky každé restaurace)

 • Jdete do restaurace. Možná to bude schůzka v nádherné restauraci. Možná jenom projdete kolem okénka s rychlým občerstvením během polední pauzy. Jsou milióny možností stravování se mimo domov a proto jsou také milióny možností jak porušit zdravou výživu. Ale víte co? Do restaurace se dá zajít i na zdravé jídlo. Zde je několik tipů a upozornění.
 • Pokud jste opravdu hladoví a chystáte se vyrazit se najíst ven, dejte si nejdříve svačinku. Snězte jablko nebo něco jiného, co je zdravé a zažene největší hlad. Pak bude méně pravděpodobné, že si objednáte něco, co byste neměli.
 • Neposlouchejte své přátele. Někdy vás naléhání společníků může přimět k tomu, že si objednáte něco, čeho byste později mohli litovat. "No tak…objednej si fettuccine s Alfredo omáčkou. Budou určitě výborné," může vám s dobrým úmyslem radit někdo z přátel. Jeden ze způsobů, jak tomu předejít, je předem říci svým společníkům, že si chcete objednat zdravé jídlo.
 • Ani se nedívejte na jídelní lístek! Většina restaurací je ochotná připravit jídlo na přání. Víte-li předem co chcete a je možné si to objednat, například salát, polévku či pečenou rybu, jednoduše si to objednejte.
 • Požádejte obsluhu, aby změnila jídlo nabízené na jídelním lístku. Požádejte o těstoviny bez nastrouhaného sýra. Řekněte jim, že nechcete máslo na rybu. Chtějte přinést dresink samostatně, atd.
 • Ptejte se. Ptejte se na složení omáčky. Ptejte se, jak se maso připravuje. Pokud se vám něco líbí, ale nevíte přesně co to je, nebo co v tom je, zeptejte se.
 • Pokud by vás lákal přinesený chléb či pečivo s máslem, požádejte obsluhu, aby je odnesla ze stolu. Když to tam nebude, nesníte to.
 • Objednávejte si malé porce. Zkuste si objednávat předkrmy nebo jídla z dětského jídelníčku. Vyhýbejte se jídlům s přívlastky maxi či extra.
 • Zdravě jsou potraviny připravené pečením, rožněním, grilováním, vařením nebo v páře. Vyhýbejte se jídlům s vysokým obsahem tuku, smaženým, smetanovým a soté.
 • Polévka je obvykle dobrou volbou, pokud není smetanová. Smetanová brokolicová polévka může znít zdravě, ale je plná tuku.
 • Pokud si dopřáváte, dělejte to s mírou. Nemusíte dojíst poslední kousek tvarohového koláče. Možná je lepší se o zákusek podělit s jedním nebo dvěma ze svých společníků.
 • Předtím než se rozšoupnete, uvědomte si, zda to určitě chcete. Stojí vám ty kalorie za to? Pokud ano, dopřejte si to… dbejte jenom na to, aby zbytek jídla byl zdravý.

Rady týkající se typu restaurací

 • Každý typ národní kuchyně nabízí možnosti, které jsou lepší než jiné. Téměř vždy můžete najdete i jídlo s nízkým obsahem tuku. Díky informovanosti můžete i v restauraci jíst zdravě.
 • Mexická jídla: Zdravými mexickými jídly jsou salsa, měkké tortily, černé fazole a kousky pikantního kuřete, hovězího nebo mletého hovězího. Jídla s vysokým obsahem tuku jsou tortilové lupínky, sýry, guacamole, kysaná smetana a smažené fazole. Obecně je zdravější fajita, enchilada a burrito než chimichanga a taco.
 • Italská jídla: Zdravými italskými jídly jsou rajčata, těstoviny (pokud nejsou plněné sýrem), grilované kuře, ryby nebo plody moře. Zdravé jsou rajčatové omáčky a také bílé nebo červené omáčky s plody moře. Jídly s vysokým obsahem tuku jsou smažený lilek, nebo cukina, pancetta, klobásy, sýry a italské studené masové nářezy. Vyhýbejte se omáčkám jako Alfredo nebo carbonara. Vyhýbejte se také sýrem plněným těstovinám jako manicotti, cannelloni a ravioli. A vyhýbejte se čemukoli s parmezánem!
 • Čínská jídla: Zdravá čínská jídla zahrnují sójový sýr (tofu), zeleninu, ryby, kraby a měkkýše, kuře a pečené vepřové. Kachní omáčka je přijatelná a také čínská hořčice. Sójová a švestková omáčka není kalorická, ale má vysoký obsah sodíku. Vyhýbejte se smaženým předkrmům. Místo toho vyzkoušejte pikantní, sladkokyselé nebo teriyaki kuře. Rýže je zdravá, pokud se nejedná o smaženou rýži. A hlídejte si porce. Čínské menu je obvykle dost velké i na dvě či tři jídla. Vezměte si část porce domů a radši si ji vychutnejte jako dobrý oběd na druhý den.
 • Pizza: Zdravými přísadami na pizzu jsou zelenina, grilované nebo pikantní kuře, kraby, rajčata a nízkotučný sýr. Čím tenčí těsto, tím lépe. Nezdravými přísadami jsou všechny formy ostatních sýrů, salámy, klobásky, sardinky, slanina, šunka, masové kuličky a prosciutto. Zkuste nejíst víc než dva kousky pizzy. Důležitá je velikost porcí. Zdravé je nechat kus pizzy na talíři!
 • Rychlé občerstvení: Pokud musíte sníst hamburger, dejte pozor na jeho velikost. Vyhněte se sýru, slanině, šunce a speciálním omáčkám, ale bez omezení si přidejte salátu, rajčat a kečupu. Stejné platí pro pečené hovězí a ostatní plněné sendviče. Snažte se vyhnout hranolkům a pokud to nejde, objednejte si jich co nejmenší porci. Pečené brambory jsou zdravé, pokud jsou bez tuku. Vyvarujete se velmi tučných přísad jako je sýrová omáčka nebo kysaná smetana. Zkuste chili, brokolici, salsu nebo nízkotučný jogurt. Grilované kuře je zdravé, ale smažené kuře ne, a ani kuřecí křidélka nejsou zdravá. Mnohé restaurace s rychlým občerstvením nabízejí saláty. Zelené saláty a saláty s grilovaným kuřetem jsou nejzdravější. Saláty šéfkuchaře mívají vysoký obsah tuku. Nejdůležitější je držet se dresinků bez tuku, nízkotučných nebo se sníženým obsahem tuku. Většina restaurací s rychlým občerstvením je nabízí.
 • Nápoje: Vyhněte se cukrem slazeným nealkoholickým nápojům. Zdravější volbou jsou nízkokalorické nápoje, neslazený ledový čaj, káva nebo horký čaj. Nejlepší volbou ze všech je voda! Alkoholické nápoje mají vysoký obsah kalorií bez jakékoli výživové hodnoty. Upřednostňujte světlé pivo nebo vinný střik a i tak omezte jejich příjem. Dobrou strategií je mít nejdříve nealkoholický nápoj, který vám uhasí žízeň a potom si můžete pivo vychutnávat pomalu a delší dobu.
 • Snídaně: Zdravými jsou celozrnné pečivo, chléb, toasty, ovoce nebo ovocné saláty, ovesné kaše a cereálie. Přijatelné jsou i palačinky a oplatky, pokud se vyhnete máslu a přemíře sladké náplně. Vejce a omelety mají samozřejmě vysoký obsah cholesterolu. Zkuste si objednat omeletu pouze z vaječných bílků nebo náhražky vajec a naplňte ji zeleninou. Vyhněte se jídlům s vysokým obsahem tuku - koblihám, sušenkám, tučnému pečivu, šunce, slanině, párkům, smaženým houbám a kaším s tukem.

Jídlo ve spěchu
Jídlo narychlo může být zdravou a bezproblémovou situací, pokud ji naplánujete předem. Dbejte, abyste vždy měli po ruce ovoce. V chladničce mějte očištěnou mrkev. Zkuste vozit v autě sáček s popcornem. Mnohé müsli tyčinky jsou dobrou volbou, podobně jako energetické tyčinky a jiné svačinky pro sportovce. Můžete nosit takové svačinky v kabelce či tašce, mít je v zásuvce pracovního stolu nebo kdekoli jinde, kde potřebujete "rychlé občerstvení". Zkuste si nachystat zdravý sendvič, plněnou bagetu nebo tortilu ještě večer – obložte ji netučným masem (krůtím), salátem, rajčaty a hořčicí. Pevně ji zabalte do plastové fólie a máte nachystaný zdravý oběd. Máte-li čas udělat porci nízkotučného jídla, bude na vás čekat, až budete muset vyrazit rychle ven. Mnohé kuchařské knihy a časopisy nabízejí spoustu dobrých nápadů a rychlých receptů na jídla, která si můžete vzít s sebou. Myslete dopředu, plánujte dopředu a snažte se odolat pokušení jídel s vysokým obsahem tuku.

Sdílet

Uloženo pod: